Covid19 nás nezastaví. Vzkaz od vedení festivalu.

Celý svět trápí virus Covid19 a dopad má i na veškeré festivaly. Nikdo v tuto chvíli totiž nedokáže říct, zda konání vláda akcí povolí už v červnu a nebo zákaz protáhnou až do září. Věříme, že jejich rozhodnutí bude však správné pro ochranu nás všech a to budeme respektovat. Pořadatelé už nyní vypracovali takzvaný plán B.

“Nechceme to nechat náhodě, a proto jsme se rozhodli pracovat i se záložním plánem pro případ, že akci nám vláda zruší. Zásadní je pro nás zdraví a bezpečnost festivalových návštěvníků, proto bychom OCB Překonání Gravitace 2020 přesunuli na příští rok 12.6.2021. Složení umělců chceme zachovat a přidat ještě i další. Zakoupené vstupenky bychom lidem vrátili nebo by je mohli využít pro příští rok,” prozradil zakladatel a ředitel festivalu Marek Hořava.

Uskuteční se v červnu OCB Překonání Gravitace 2020?

Je takřka nemožné předvídat, jakým směrem se ubere současná situace. Přípravy festivalu pokračují dále jako za běžných okolností. Jsme neustále v kontaktu s manažery kapel, s dodavateli, pravidelně se on-line scházíme s celým týmem a bedlivě sledujeme vývoj událostí doma i ve světě. Zatím většina velkých evropských festivalů rozhodnutí o přesunutí či zrušení odkládá a drží termín.

Kdy se definitivně dozvíme, zda bude či nebude letošní OCB Překonání Gravitace?

Přesný termín tohoto rozhodnutí zatím říct nedokážeme. Vše bude záležet na vývoji rozhodnutí české vlády o povolení akcí velkého rozsahu a otevření či uzavření státních hranic.

Pokud by se letos OCB Překonání Gravitace nemohlo uskutečnit, co plánujete?

V tomto případě bychom letošní 7. ročník přesunuli na 12. červen 2021.

Byl by v případě přesunu na rok 2021 stejný program?

Snažili bychom se o to ze všech sil, nicméně bychom to nemohli zaručit. Vše by se odvíjelo od jednání s umělci, agenty a celkové situace ve světě. Chtěli bychom ale program ještě obohatit o další vystupující. V řešení je i dvoudenní festival.

Máme si za této situace kupovat vstupenky?

O vstupenky nepříjdete. Pokud se akce zruší, můžete je využít pro příští rok nebo Vám budou peníze vráceny. Ponechání vstupenek pro ročník 2021 může být výhoda, protože plánujeme program obohatit a tím se pak zvedne i cena vstupného.

Jak můžeme festivalu vyjádřit podporu?

Pokud byste se v případě přesunu na další rok rozhodli ponechat si vstupenky, vyjádřili byste tím nejvyšší míru solidarity, které si budeme nesmírně vážit. Připravujeme pro vás také novou kolekci merchandisingu, která bude brzy k dispozici, a i tímto nákupem nás podpoříte.

Je festival pojištěný proti zrušení z důvodu epidemie?

Bohužel takový typ pojištění v současnosti u nás či v Evropě neexistuje. Festival by se v případě přesunu finančním ztrátám určitě nevyhnul.

Zrušili už někteří z oznámených umělců své vystoupení?

Dosud ne, ale také oni sledují situaci a budou se muset řídit postupy vlád svých zemí a doporučení mezinárodních zdravotních organizací. Ani pro jezdce, hudebníky není současná situace lehká a z jejich vyjádření víme, že udělají maximum, aby dostáli svým závazkům vůči návštěvníkům koncertů a festivalů.